Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 roku?

Urlop na żądanie to jedno z praktycznych narzędzi, które polski Kodeks pracy oddaje w ręce pracowników. Dzięki niemu można szybko reagować na nagłe i nieprzewidziane sytuacje wymagające wolnego dnia, bez potrzeby wcześniejszego planowania urlopu. W 2025 roku podobnie, jak w latach poprzednich, pracownicy mają prawo do skorzystania z określonej liczby takich dni. Ile dni urlopu […]

Urlop na żądanie to jedno z praktycznych narzędzi, które polski Kodeks pracy oddaje w ręce pracowników. Dzięki niemu można szybko reagować na nagłe i nieprzewidziane sytuacje wymagające wolnego dnia, bez potrzeby wcześniejszego planowania urlopu. W 2025 roku podobnie, jak w latach poprzednich, pracownicy mają prawo do skorzystania z określonej liczby takich dni.

Ile dni urlopu na żądanie?

W każdym roku kalendarzowym pracownik ma prawo do skorzystania z maksymalnie 4 dni urlopu na żądanie. Liczba ta jest stała i niezależna od stażu pracy czy wymiaru urlopu wypoczynkowego. Musimy jednak podkreślić, że wspomniane dni są częścią puli przysługującego urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni w skali roku), a nie dodatkowymi dniami wolnymi.

Jak zgłosić urlop na żądanie?

W przypadku urlopu na żądanie często pojawia się pytanie, w jaki sposób najlepiej jest go zgłosić. Oczywiście, istnieje tutaj kilka możliwości. Pracodawca może zostać zawiadomiony o takiej prośbie poprzez:

  • kontakt telefoniczny,
  • przy użyciu poczty elektronicznej,
  • bezpośrednio w miejscu pracy,
  • poprzez komunikator firmowy.

Niektóre przedsiębiorstwa mogą wymagać dodatkowego wypełnienia pisemnego wniosku o urlop. W takim przypadku pracownik jest zobowiązany do uzupełnienia formalności w najbliższym możliwym terminie. Sposób zgłoszenia definiuje się tym, jak zwyczajowo takie zawiadomienie czy wniosek jest składany przez innych pracowników. Jeśli chodzi o, to kiedy zgłosić urlop na żądanie, to powinno mieć to miejsce najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu przed planowaną godziną rozpoczęcia pracy.

Oczywiście istnieje łatwiejsza opcja przydatna dla podwładnych, jak również pracodawców. System RCP pozwala wam na jak najszybsze zajęcie się zgłoszeniem, które wpłynie do pracodawcy natychmiastowo. Co więcej, pomoże mu sprawdzić plan pracy oraz to, kto może was danego dnia zastąpić.

Po jakim czasie można wziąć urlop na żądanie?

W tym przypadku sprawa wygląda następująco. Jeśli jest to wasze pierwsze zatrudnienie w życiu, prawo do urlopu wypoczynkowego (w tym urlopu na żądanie) nabywa się stopniowo. Z upływem każdego miesiąca pracy zyskuje się 1/12 rocznego wymiaru urlopu. Oznacza to, że po przepracowaniu miesiąca możecie już skorzystać z części urlopu (np. jednego lub dwóch dni, w zależności od wymiaru). Z tego przydziału można wykorzystać także urlop na żądanie.

Co w momencie, gdy nie jesteście zatrudnieni po raz pierwszy? W takiej sytuacji pełne prawo do urlopu przysługuje wam od razu po rozpoczęciu pracy. Warunkiem jednak jest posiadanie umowy o pracę.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Co do zasady, pracodawca powinien udzielić urlopu na żądanie, gdy pracownik zgłosi taką potrzebę. Okazuje się jednak, że w określonych okolicznościach pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu. Decyzję o takiej odmowie uzasadnia się rzeczywistymi i obiektywnymi potrzebami zakładu pracy. Należą do nich:

  • Brak wystarczającej liczby podwładnych do zapewnienia ciągłości działania zakładu pracy,
  • Konieczność wykonania kluczowych zadań,
  • Nagły kryzys w firmie, koniecznie wymagający obecności pracownika.
Dane rejestracyjne:
NIP: 894-298-81-97
Regon: 020245909
KRS: 0000248510
Numer koncesji MSWiA: L-0259/16
Polityka prywatności
POLSYSTEM SI Sp. z o.o., s.k.a.
ul. Ukraińska 4D
54-401 Wrocław, Woj. Dolnośląskie
Adres ogólny: biuro@polsystem.pl
zapytanie@polsystem.pl
tel. +48 (71) 7837890
tel. +48 692 430 193