Czy dodatek za pracę w nocy jest obowiązkowy – Co mówi Kodeks Pracy?

Praca w nocy jest dla wielu pracowników nieodłącznym elementem codziennego życia zawodowego. Jej charakter jednak wiąże się z dodatkowymi trudnościami, które są rekompensowane odpowiednimi świadczeniami. Jednym z nich jest dodatek za pracę w porze nocnej. Warto więc wiedzieć, jakie przepisy regulują ten temat oraz w jakich sytuacjach dodatek jest obowiązkowy. W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze […]

Praca w nocy jest dla wielu pracowników nieodłącznym elementem codziennego życia zawodowego. Jej charakter jednak wiąże się z dodatkowymi trudnościami, które są rekompensowane odpowiednimi świadczeniami. Jednym z nich jest dodatek za pracę w porze nocnej. Warto więc wiedzieć, jakie przepisy regulują ten temat oraz w jakich sytuacjach dodatek jest obowiązkowy. W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze aspekty dotyczącego tego zagadnienia.

Czy dodatek za pracę w nocy jest obowiązkowy?

Tak, dodatek za pracę w nocy jest obowiązkowy w Polsce. Dotyczy to jednak tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikowi, który wykonuje pracę w porze nocnej, przysługuje dodatek do wynagrodzenia.

Kiedy pracodawca musi wypłacić dodatek za pracę w nocy?

Jak już wspomnieliśmy, pracodawca ma obowiązek wypłacić dodatek za pracę w nocy, jeśli pracownik wykonuje swoje obowiązki w porze nocnej. Tę zgodnie z Kodeksem pracy określa się jako czas pomiędzy godziną 22:00 a 6:00 rano. Co więcej, dodatek za taką pracę powinno się wypłacać wraz z regularnym wynagrodzeniem za dany okres. Należy go uwzględnić w obliczeniach pensji za miesiąc, w którym praca w porze nocnej miała miejsce.

Wyjątki od obowiązkowego dodatku za pracę w nocy

Pracę w nocy w niektórych branżach, tj.: służba zdrowia, straż pożarna, policja, czy inne służby, reguluje się często odrębnymi przepisami. Przewidują one inne zasady wynagradzania pracy w nocy. Wówczas zdarza się, że pracownik otrzymuje dodatku za pracę w nocy, ale jego wynagrodzenie za ten czas może być inne.

W przypadkach, gdy praca w nocy jest normą w danej branży, pracodawca i pracownik mogą ustalić, że wynagrodzenie za pracę w nocy nie będzie obejmować dodatku, a inne mechanizmy wynagradzania tej pracy. Takie ustalenia muszą być zawarte w umowie o pracę lub regulaminie pracy. Zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia lub innych umów cywilnoprawnych nie mają automatycznego prawa do dodatku. W takich przypadkach zależy on od zapisów w samej umowie cywilnoprawnej.

Miejcie na uwadze, że gdy praca w nocy wynika z nadzwyczajnych okoliczności, takich jak nagła konieczność, wypadek czy awaria, pracodawca może nie być zobowiązany do wypłacania dodatku. Wówczas wynagrodzenie ustala się indywidualnie lub zgodnie z wewnętrznymi regulacjami.

Ile wynosi dodatek za pracę w nocy w 2025 roku?

W 2025 roku wysokość dodatku za pracę w nocy w Polsce pozostaje niezmieniona w stosunku do poprzednich lat. Z tego też tytułu wynosi ona co najmniej 20% wynagrodzenia godzinowego pracownika za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Warto mieć na uwadze, że jest to minimalny próg ustanowiony przez prawo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca go podniósł.

Dodatek za pracę w nocy oblicza się na podstawie wynagrodzenia godzinowego pracownika. Oblicza się dzieląc miesięczne wynagrodzenie przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu (przy standardowym pełnym etacie to 168 godzin w miesiącu).

Dane rejestracyjne:
NIP: 894-298-81-97
Regon: 020245909
KRS: 0000248510
Numer koncesji MSWiA: L-0259/16
Polityka prywatności
POLSYSTEM SI Sp. z o.o., s.k.a.
ul. Ukraińska 4D
54-401 Wrocław, Woj. Dolnośląskie
Adres ogólny: biuro@polsystem.pl
zapytanie@polsystem.pl
tel. +48 (71) 7837890
tel. +48 692 430 193
Dołącz do newslettera