Drugi próg podatkowy – Co warto o nim wiedzieć?

Podatek dochodowy w Polsce jest progresywny, co oznacza, że im wyższe dochody, tym wyższa stawka podatkowa Co warto wiedzieć o jego kluczowym elemencie, czyli drugim progu podatkowym?

Podatek dochodowy w Polsce jest progresywny, co oznacza, że im wyższe dochody, tym wyższa stawka podatkowa. Kluczowym elementem tego systemu jest drugi próg podatkowy, który wpływa na wysokość obciążeń fiskalnych dla osób o wyższych zarobkach. Co warto o nim wiedzieć? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

Czym jest drugi próg podatkowy?

O progu podatkowym niemal każdy posiada, choć szczątkową wiedzę. Co jednak oznacza drugi próg podatkowy? Jest to mechanizm w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych, powodujący, że od części dochodów przekraczających określony limit stosowana jest wyższa stawka podatkowa.

W Polsce obowiązują dwa progi podatkowe. Pierwszy z nich to ten, w którym dochody do ustalonego limitu opodatkowane są stawką 12%. Drugi to ten, gdzie dochody przekraczające ten próg podlegają stawce 32%.

Kiedy wchodzisz w drugi próg podatkowy?

Wiele osób zainteresowanych tematem nie ma pojęcia czy wchodzą w drugi próg podatkowy. Jak to wygląda? Okazuje się, że ci, którzy w danym roku osiągną dochód wyższy niż określony próg, muszą zapłacić 32% podatku od nadwyżki ponad tę kwotę.

Dotyczy on głównie osób o wyższych dochodach, w tym pracowników na wysokich stanowiskach, przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych oraz osób osiągających dodatkowe dochody. Aby zmniejszyć obciążenie podatkowe, można korzystać z różnych ulg, wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Możecie również rozważyć inne formy opodatkowania, takie jak podatek liniowy.

Jakie stawki podatków obowiązują w drugim progu podatkowym?

W drugim progu podatkowym w Polsce obowiązuje stawka 32% i dotyczy dochodów przekraczających określony limit, który w 2024 roku wynosi 120 000 zł rocznie. Oznacza to, że dochód do tej kwoty opodatkowuje się według pierwszego progu podatkowego stawką 12%.

Warto tutaj nadmienić, że dopiero nadwyżka ponad ten limit podlega wyższej stawce 32%. Podkreślamy jednak, że nie oznacza to naliczenia 32% podatku od całego dochodu, lecz jedynie od części przekraczającej ustalony próg.

Jak uniknąć wejścia w drugi próg podatkowy?

W powyższych akapitach napomknęliśmy nieco o tym, w jaki sposób możecie uniknąć wejścia w omawiany próg podatkowy. Przykładowo, macie opcję, jaką jest wykorzystanie strategii podatkowej. Możecie wówczas rozłożyć dochody na inne źródła opodatkowania np. prowadzenie działalności gospodarczej i wybór podatku liniowego ze stawką 19%. Ma to sens, dlatego, że nie uwzględnia on progów podatkowych.

Innym wyjściem jest skorzystanie z rozmaitych ulg podatkowych tj. te na dzieci, dotyczące klasy średniej lub odliczenia dochodu, które odpowiadają za obniżanie progu opodatkowania. Co ciekawe, wspólne rozliczanie się z małżonkiem również może okazać się opłacalnym rozwiązaniem. Jest to doskonała opcja, gdy jedna z osób w związku małżeńskim zarabia znacznie mniej, od tej drugiej.

Jeśli zdecydujecie się na opcję prowadzenia działalności gospodarczej, to trafnym uzupełnieniem będzie korzystanie z systemu RCP. Pomoże on ewidencjonować godziny pracy i urlopy, zarówno was, jak i pracowników, ale zapewni również wiele innych możliwości. Jak widać, da się uniknąć wejścia w drugi próg podatkowy i wcale nie jest to tak nieuniknione, jak mogłoby się wydawać.

Dane rejestracyjne:
NIP: 894-298-81-97
Regon: 020245909
KRS: 0000248510
Numer koncesji MSWiA: L-0259/16
Polityka prywatności
POLSYSTEM SI Sp. z o.o., s.k.a.
ul. Ukraińska 4D
54-401 Wrocław, Woj. Dolnośląskie
Adres ogólny: biuro@polsystem.pl
zapytanie@polsystem.pl
tel. +48 (71) 7837890
tel. +48 692 430 193
Dołącz do newslettera