W polskim Kodeksie pracy istnieje zasada, zgodnie z którą pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy, jeśli święto przypada w sobotę, czyli w dniu wolnym niezwiązanym z rozkładem czasu pracy. Jak wygląda sytuacja w 2025 roku? Czy i kiedy można liczyć na dodatkowy dzień wolny?
Dni wolne za święta w sobotę w 2025 roku
W 2025 roku dwa święta przypadają w sobotę, a dokładniej 3 maja oraz 1 listopada (Wszystkich Świętych). Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikom innego dnia wolnego w zamian.
Nie ma jednej narzuconej z góry daty, w której ten dzień musi zostać udzielony. Najczęściej pracodawcy decydują się na przyznanie dnia wolnego w poniedziałek lub piątek, jednak ostateczna decyzja zależy od specyfiki zakładu pracy oraz planu organizacyjnego.
Przepisy dotyczące dni wolnych za święto w sobotę
Zasady przyznawania dni wolnych za święta przypadające w sobotę określa polski Kodeks pracy, a konkretnie art. 130 § 2. Przepis ten wskazuje, że każde święto przypadające w dniu wolnym od pracy obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. W przypadku gdy takim dniem wolnym jest sobota, pracodawca zobowiązany jest do udzielenia innego dnia wolnego, tak aby zachować właściwy bilans godzin pracy.
Warto podkreślić, że dzień wolny nie może być zastąpiony żadną formą ekwiwalentu finansowego. Oznacza to, że pracodawca nie może zaproponować wypłaty zamiast dnia wolnego. Jest to zasada bezwzględna. Dodatkowo wolne musi być faktycznie dniem wolnym od pracy, a nie tylko skróconym czasem pracy w danym dniu.
Zgodnie z przepisami, dzień ten może przypaść w dowolnym momencie okresu rozliczeniowego. Okazuje się, że nie musi to być dokładnie tydzień, w którym wypada święto. Istotne jest jedynie to, by zmieścić się w ramach obowiązującego okresu rozliczeniowego.
Zarządzanie dniami wolnymi za święta w sobotę
Odpowiednie zarządzanie dniami wolnymi za święta wypadające w soboty odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w większych firmach i organizacjach o złożonym harmonogramie pracy. Pracodawcy powinni wcześniej informować pracowników o planowanym terminie takiego dnia wolnego. Ważna jest także dbałość o to, by nie zakłócał on realizacji zadań i funkcjonowania całego zespołu. System RCP może okazać się tutaj niezbędny, aby ten proces jak najbardziej ułatwić.
Kiedy dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje?
Dodatkowy dzień wolny nie przysługuje, jeśli święto wypada w niedzielę np. Wielkanoc, czy Boże Narodzenie 25 grudnia 2025, gdyż jest to czwartek. Nie będzie on również przysługiwał, gdy pracownik był w tym czasie na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu lekarskim lub innej usprawiedliwionej nieobecności.
Prawo to nie obejmuje także pracowników zatrudnionych w systemie, w którym pracują mniej niż pięć dni w tygodniu. W ich przypadku bowiem sobota nie musi być traktowana jako dzień wolny z tytułu rozkładu czasu pracy, więc nie występuje obowiązek jego rekompensaty. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób, których harmonogram pracy przewiduje pracę w soboty. Dla nich święto przypadające w sobotę nie powoduje zmniejszenia wymiaru czasu pracy. W rezultacie nie rodzi prawa do dodatkowego dnia wolnego.