Umowa B2B – Najważniejsze informacje

Jak wiadomo, coraz więcej osób decyduje się na formę zatrudnienia zwaną B2B zamiast tradycyjnej umowy o pracę. Wszystko dlatego, że często oferuje ona wyższe wynagrodzenie i większą elastyczność. Przed podjęciem decyzji o takiej zmianie warto dokładnie przeanalizować zarówno zalety, jak i potencjalne ryzyka. Czym jest umowa B2B? Umowa B2B to kontrakt zawierany pomiędzy dwoma podmiotami […]

Jak wiadomo, coraz więcej osób decyduje się na formę zatrudnienia zwaną B2B zamiast tradycyjnej umowy o pracę. Wszystko dlatego, że często oferuje ona wyższe wynagrodzenie i większą elastyczność. Przed podjęciem decyzji o takiej zmianie warto dokładnie przeanalizować zarówno zalety, jak i potencjalne ryzyka.

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B to kontrakt zawierany pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, czyli firmami. Najczęściej jedna strona to przedsiębiorstwo, a druga- jednoosobowa działalność gospodarcza. W odróżnieniu od umowy o pracę, która jest regulowana przez Kodeks pracy, umowa B2B podlega Kodeksowi cywilnemu.

Dla przedsiębiorcy oznacza to większą swobodę działania, ale jednocześnie konieczność samodzielnego zarządzania finansami, podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne. To także brak ochrony pracowniczej, takiej jak płatny urlop, ochrona przed zwolnieniem czy prawo do odprawy.

Kto może zatrudnić się na umowę B2B?

Wiele osób, które chciałyby przejść na B2B, nie do końca wie, jakie musi spełnić wymagania. W tym przypadku sprawa wygląda w konkretny sposób. Takie rozwiązanie jest dostępne dla każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą i chce świadczyć usługi na rzecz innej firmy. Kluczowym warunkiem jest posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej oraz gotowość do samodzielnego rozliczania podatków i składek ZUS.

Jakie są zalety i wady umowy B2B?

Do zalet umowy B2B bez wątpienia należą aspekty, takie jak:

  • Wyższe wynagrodzenie netto – dzięki niższym składkom ZUS i możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy często zarabiają więcej niż na umowie o pracę. Oczywiście mogą być wyjątki w tym zakresie.
  • Elastyczność – istnieje możliwość wyboru formy współpracy, miejsca wykonywania pracy i godzin pracy (jeśli umowa nie określa inaczej).
  • Możliwość pracy dla kilku klientów jednocześnie – brak klauzuli wyłączności pozwala współpracować z różnymi podmiotami. Zwiększacie tym samym potencjalne źródła dochodu i w dodatku możecie się rozwijać.
  • Optymalizacja podatkowa – przedsiębiorca może korzystać z różnych form opodatkowania oraz odliczać koszty działalności, np. sprzęt komputerowy, paliwo, szkolenia.

Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że taka opcja ma również wady. Koniecznie trzeba do nich zaliczyć:

  • Brak ochrony pracowniczej – brak płatnego urlopu, ochrony przed zwolnieniem, odprawy czy chorobowego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsiębiorca samodzielnie opłaca dobrowolne składki.
  • Samodzielne rozliczanie podatków i składek ZUS – wymaga się w tym przypadku prowadzenia księgowości lub korzystania z usług biura rachunkowego.
  • Zmienność rynku – brak stałej gwarancji zatrudnienia i ryzyko utraty klientów może być stresujące, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia w prowadzeniu działalności.

Jak rozliczać podatki na umowie B2B?

Jeśli chodzi o podatki na umowie B2B, to możecie je rozliczać na kilka sposobów, w zależności od wybranej formy opodatkowania. Do wyboru macie skalę podatkową (12% i 32%), podatek liniowy (19%) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie stawka zależy od rodzaju działalności i wynosi od 2% do 17%.

Decyzja względem metody opodatkowania wpływa na sposób naliczania zaliczek na podatek dochodowy oraz możliwość korzystania z ulg i odliczeń. Dodatkowo przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS, które obejmują ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a ich wysokość zależy od okresu prowadzenia działalności oraz wybranego sposobu rozliczania składki zdrowotnej. 

Pracując nawet na takiej umowie, warto w odpowiedni sposób ewidencjonować czas, w którym wykonujecie swoje obowiązki. System RCP sprawdzi się w tym przypadku idealnie.

Kiedy warto się zdecydować na umowę B2B?

Na umowę B2B powinny stawiać osoby, którym zależy nam na wyższym wynagrodzeniu netto, większej elastyczności pracy oraz możliwości współpracy z wieloma klientami jednocześnie. Jest to świetna dla specjalistów, którzy nie potrzebują pełnej ochrony wynikającej z umowy o pracę. Co więcej, są oni gotowi samodzielnie zarządzać swoimi finansami oraz rozliczeniami podatkowymi.

Taki rodzaj umowy sprawdzi się również w sytuacji, gdy mamy możliwość optymalizacji kosztów, np. poprzez odliczanie wydatków związanych z prowadzeniem działalności. Rozważcie ją, jeśli wasza branża oferuje stabilny popyt na usługi i nie obawiamy się konieczności poszukiwania klientów na własną rękę.

Komu opłaca się przejść na umowę B2B?

Jak można się domyślać, istnieją pewne osoby, którym przejście na umowę B2B zwyczajnie się opłaca. Postawcie na nią, jeśli możecie liczyć na wysokie wynagrodzenie. Macie wtedy szansę na zrekompensowanie sobie braku benefitów pracowniczych i samodzielne opłacanie składek ZUS oraz podatków.

Jest to korzystne rozwiązanie dla specjalistów z branż takich jak IT, marketing, doradztwo biznesowe, finanse czy inżynieria. W tym zakresie stawki wynagrodzenia są bowiem na tyle wysokie, że pozwalają na efektywną optymalizację podatkową. B2B jest także atrakcyjne dla osób ceniących elastyczność i niezależność, które chcą pracować dla wielu klientów jednocześnie lub planują rozwój własnej działalności.

Dane rejestracyjne:
NIP: 894-298-81-97
Regon: 020245909
KRS: 0000248510
Numer koncesji MSWiA: L-0259/16
Polityka prywatności
POLSYSTEM SI Sp. z o.o., s.k.a.
ul. Ukraińska 4D
54-401 Wrocław, Woj. Dolnośląskie
Adres ogólny: biuro@polsystem.pl
zapytanie@polsystem.pl
tel. +48 (71) 7837890
tel. +48 692 430 193
Dołącz do newslettera