Urlop macierzyński – Wszystko, co musisz wiedzieć

Urlop macierzyński to piękny czas, podczas którego matki spędzają wiele chwil z nowo narodzonym dzieckiem. Istnieją jednak pewne kwestie formalne, które ustanawiają, ile ma on trwać, a także jaką wysokość ma zasiłek przyznawany matkom. W poniższym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania, które pojawiają się w tym zakresie. Ile trwa urlop macierzyński? Urlop macierzyński w Polsce […]

Urlop macierzyński to piękny czas, podczas którego matki spędzają wiele chwil z nowo narodzonym dzieckiem. Istnieją jednak pewne kwestie formalne, które ustanawiają, ile ma on trwać, a także jaką wysokość ma zasiłek przyznawany matkom. W poniższym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania, które pojawiają się w tym zakresie.

Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński w Polsce trwa 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka, 31 tygodni przy bliźniakach, 33 tygodnie przy trojaczkach. W przypadku czworaczków jest to 35 tygodni, a gdy na świat przyjdzie pięcioro lub więcej dzieci, jest ich 37. 

Warto mieć na uwadze, że przysługuje on matce bez względu na staż pracy, a jego część można wykorzystać jeszcze przed porodem. Po jego zakończeniu można skorzystać z 41-tygodniowego urlopu rodzicielskiego (43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej), który można podzielić między oboje rodziców.

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru przez pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego. Przez pozostały okres jego wymiar wynosi natomiast 81,5%, jeśli matka zdecyduje się na wypłatę przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.  W przypadku, gdy wybierze ona standardowy wariant, otrzymuje 100% podstawy wymiaru przez cały urlop macierzyński oraz 70% podczas urlopu rodzicielskiego.

Co definiuje wysokość tej kwoty? To proste. Podstawą wymiaru zasiłku jest średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Świadczenie natomiast przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, czyli pracownikom na umowie o pracę oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które opłacają składkę chorobową.

Jakie prawa ma pracownik podczas urlopu macierzyńskiego?

Pytaniem, które często pojawia się przy urlopie macierzyńskim, są oczywiście prawa, które przysługują osobie znajdującej się na nim. Jak to właściwie wygląda? Pracownik ma wówczas szereg praw chroniących jego sytuację zawodową i finansową. Przede wszystkim zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, którego wysokość zależy od wybranego wariantu wypłaty.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w trakcie urlopu, chyba że nastąpi likwidacja firmy. Podwładny ma również prawo do przerwania urlopu i powrotu do pracy po wykorzystaniu minimum 14 tygodni, przekazując pozostałą część urlopu drugiemu rodzicowi.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego może skorzystać z urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, pozwalając na dłuższą opiekę nad dzieckiem. Co więcej, po powrocie ma prawo do ochrony przed zwolnieniem oraz możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy do ½ etatu. Zapewnia to dodatkową ochronę zatrudnienia przez 12 miesięcy.

Dane rejestracyjne:
NIP: 894-298-81-97
Regon: 020245909
KRS: 0000248510
Numer koncesji MSWiA: L-0259/16
Polityka prywatności
POLSYSTEM SI Sp. z o.o., s.k.a.
ul. Ukraińska 4D
54-401 Wrocław, Woj. Dolnośląskie
Adres ogólny: biuro@polsystem.pl
zapytanie@polsystem.pl
tel. +48 (71) 7837890
tel. +48 692 430 193
Dołącz do newslettera