Urlop macierzyński to wyjątkowy czas, który pozwala świeżo upieczonym mamom skupić się na opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Aby z niego skorzystać, niezbędne jest złożenie odpowiednio przygotowanego wniosku do pracodawcy. Co powinno się w nim znaleźć, by uniknąć formalnych komplikacji? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Urlop macierzyński – Ile trwa i od czego to zależy?
Jak wiadomo, urlop macierzyński to czas dedykowany młodym mamom na regenerację po porodzie oraz opiekę nad noworodkiem. Jego długość jest określona przepisami Kodeksu pracy i zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Wynosi on:
- 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- 31 tygodni – przy urodzeniu bliźniąt,
- 33 tygodnie – przy trojaczkach,
- 35 tygodni – przy czworaczkach,
- 37 tygodni – przy pięciorgu dzieci i więcej.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możecie również skorzystać z dodatkowego urlopu rodzicielskiego, który trwa:
- 32 tygodnie – przy urodzeniu jednego dziecka,
- 34 tygodnie – w przypadku ciąży mnogiej.
Wniosek o urlop macierzyński – Kiedy go złożyć?
Okazuje się, że w prawie nie ma przepisów określających, kiedy ma się złożyć wniosek o urlop macierzyński. Wszystko za sprawą faktu, gdyż na mocy prawa przysługuje on najwyżej od dnia porodu. Można jednak złożyć go wcześniej, na co wiele kobiet się decyduje kilka tygodni przed planowanym terminem urodzenia dziecka.
Co powinno się znaleźć w urlopie macierzyńskim?
Wniosek o urlop macierzyński to ważny dokument, który musi zostać odpowiednio przygotowany, aby pracodawca mógł udzielić urlopu w wymaganym terminie. W jego skład wchodzą informacje, które koniecznie powinniście zamieścić, aby na pewno był ważny. W ich skład wchodzi oczywiście:
- Imię i nazwisko,
- Miejsce zamieszkania,
- Numer PESEL (jeśli wymagany przez pracodawcę),
- Nazwa firmy,
- Adres siedziby pracodawcy,
- Ewentualnie dane kontaktowe do działu kadr,
- Prośbę o takowy urlop,
- Określenie daty rozpoczęcia urlopu,
- Podpis pracownika.
Chcąc zdecydować się również na urlop rodzicielski, powinniście zadeklarować, że drugi rodzic nie będzie się na niego decydował. Wniosek możecie złożyć w systemie rcp, jeśli jest wykorzystywany w firmie, w której pracujecie. W ten sposób złożenie dokumentów będzie niemal ekspresowe.